FSO Polonez
A nagyközönségnek 1978-ban bemutatott autó inkább egy jelentős ráncfelvarrásnak volt tekinthető, mint új típusnak. Technikailag ugyanis a 125p alapjaira épült, innen vették a motort, a váltót, a komplett futóművet, a platformstratégia korai megálmodóinként tulajdonképpen a már bevált technikára húztak új bőrt. Nem volt ez persze új ötlet, a Pobjeda technikájára építették barátaink a Warszawán kívül a Žukot, a Nysát, sőt a nálunk szinte ismeretlen Tarpan terepjárójukat (khm...) is.
A gyártás (nem túl meglepő módon) a Polski Fiat 125p két motorjával indult el, 1.3 és 1.5 literes lökettérfogat közül választhatott a leendő tulajdonos. Az 1.1 tonna körüli menetkész tömeghez képest meglehetősen alulmotorizált autót sikerült alkotni, a kisebbik motorral szerelt Polonézek finoman szólva is csak vánszorogni tudtak, így nem arattak túl nagy sikert. A nagyobb másfélliteres motor többé-kevésbé lendületes autózást biztosított, ám a valamivel 900 kg feletti "Nagypolszkiról" váltó sofőröknek az is komoly csalódást jelentett. 1979-ben bemutatták a kétvezérműtengelyes, kétliteres, 112 lóerős Fiat motoros "nagy" Polonezt, amely ötsebességes váltójával 12 másodperc alatt gyorsult 100 km/h-ra, végsebessége pedig 175 km/h volt. Ezek azonban a hétköznapi emberek számára elérhetetlenek voltak, csupán a rendőrség és az állami hivatalok kaptak belőle. 1980-ban megjelent a háromajtós karosszéria is, ám összesen három évig maradt gyártásban, ezalatt összesen kb. 300 darab készült belőle.
1981-ben elkészült egy "economy", azaz FSO-gazdaságos verzió is. Ezekről hiányzott a fekete oldalsó védőcsík, a hátsó ablaktörlő- és mosóberendezés, valamint az első ködlámpákat és a fordulatszámmérőt sem építették be. A hátsó ajtókon és a csomagtérban szimpla műanyagkárpitot használtak. Ugyanekkor megérkezett az FSO Polonez 1500-X is, amely az akkori "csúscsmodell" volt. 82 LE-s AB kódú motorja, ötfokozatú váltója és módosított végáttétele révén egész komoly menetteljesítményeket eredményezett. Természetesen nem juthatott hozzá akárki, szinte kizárólag amerikai dollárért volt megvehető.
1982-ben a háromajtóssal párhuzamosan elkészült néhány tucat Coupé is, alapvetően a megváltoztatott ("Sciroccosított") orrkiképzésben, vagy oldalnézetből a vaskos B-oszlopban és a hátfal vonalával párhuzamosan futó hátsó ablakban különbözik a "natúr" háromajtóstól. Ez volt az FSO első olyan autója, ahol elektronikus gyújtóberendezést, alapjárati mágnesszelepet és beszívott levegő-fűtést alkalmaztak a környezetvédelem és a gazdaságos üzem érdekében. 1983-ban a Fiat márkanév használatára szóló liszensz lejárt, és (főképpen minőségi problémák miatt) az olaszok nem kívánták meghosszabbítani. Ennek eredményeképpen az autókat FSO logó alá sorolták, és a típusok elnevezése is megváltozott. Az eddig használt 1300 és 1500 helyett 1.3 és 1.5 feliratok kerültek az autókra, a 2000-es megjelölés megmaradt. Ugyanebben az évben elkészült az FSO első dízelautója. Kétliteres, turbós, olasz VM Motori szívet ültettek a Polonézek orrába, amely 84 lóerejével 146 km/h sebességre volt képes, ám a nehéz autóval nem volt túl gazdaságos, akár 10 liter feletti fogyasztást is produkálhatott. Nagyjából 100 db Polonez készült ezzel a konfigurációval. 1984-ben elkészült az FSO-Polonez 2000 Turbo, a gyár háromajtós raliautója. A szörnyeteg a kupé karosszériáját kapta az ötajtósok orrrával, feltöltött kétliteres Fiat-motorral. Homologizációt sosem kapott.
1985-től az összes típus megkapta a kupé orrkiképzését a lökhárítóban elhelyezett indexekkel, 1986-tól pedig megjelenik a plusz oldalüveg a C-oszlopon. Ezeket a modelleket ekkor még csak egy "S" betűvel jelölik (1.3 LE helyett 1.3 SLE), később Caro névvel látják el őket.
1986-ban elkészülnek a platós Truck első tervei a Nysa gyárban a Polonez alapjain.
1987-ben elkészül a feltöltött 1.5-ös motor. A homologizáció kedvéért elkészül egy igen kis számú utcai széria 106 lórerővel, 180 Nm nyomatékkal az N-csoportos versenyautók, és néhány 190 lóerős, 240 Nm-es az A-csoportos versenyautók alapjaként. 1988-ban megkezdődik a Truck gyártása az 1.5-ös motorral - eleinte csak a szimpla kabinnal, kétféle tengelytávval, platós és üres alváz kivitelben. A Nysa gyár az alvázakra komplett mentő- és tűzoltóautó felépítményeket készít. 1989-ben átszabják a farrészt. A csomagtartó lenyílik a lökhárítóig, új (borzasztóan jellegtelen) lámpák kerülnek fel, a jellegzetes álló oldalindexek elfekszenek, és hátrébb kerülnek, az első ajtók közelébe. 1990-ben a Fiat kétliterese helyett megérkezik a Ford-motoros FSO Polonez 2.0 SLE, amely 105 lóerejével és 165 km/h végsebességével egész kényelmes autózást biztosítana - ha nem lenne iszonyatosan drága a lengyel autóra vágyóknak. Ekkoriban már nyílnak a határok, és a potenciális vásárlók sokkal inkább fordulnak a nyugatról beözönlő használt autók felé. 1991-ben leáll az FSO 125p gyártása, ezzel megszűnik az 1.3 motor előállítása is. A Polonez megkapja első komoly ráncfelvarrását: új orrkiképzés szögletes lámpákkal, új lökhárítók, műszerfal és kormánykerék. Jelentősen megnő a frontális ütközés elleni védelem. Az új ötajtós modellek megkapják a Polonez Caro nevet. Megérkezik az 1.9-es Peugeot-Citroën dízel is, 68 lóerővel. A Truck is megkapja az új orrot, és ezzel egyidőben az 1.6-os motort. Az autó karaktere tökéletesen szürkeségbe vész, belesimulva ezzel a kilencvenes évek sablonjaiba. 1992-ben az 1.5-1.6 motorok központi befecskendezésével, 1993-ban a hátsó nyomtáv szélesítésével és a belső komfort növelésével, könnyűfém-felnikkel, az év végén pedig a Rovertől érkező 1.4-es, 103 lovas motor beépítésével igyekeznek kelendővé tenni az autót. Az opciós listán megjelennek mindenféle furcsa civillizációs hívságok, úgymint klíma, központi zár, elektromos ablakok és tükrök. 1994-ben lejár a Ford-szerződés, megszűnik a kétliteres Polonézek gyártása.
1996: megkezdődik a négyajtós Atu sorozatgyártása. 1.4, 1.6 benzines és igen alacsony számban 1.9D motorral is készül. A bemutatón még FSO Atu néven szerepel, ám az ATU biztosítótársaság tiltakozása miatt FSO Polonez Atu-ra változtatják a nevet. Ezzel egyidőben a dízel Caro-k gyártása megszűnik. 1997-ben a Polonez-paletta húzómodellje, a Truck kapott egy kis frissítést, megjelent a tökéletesen idomtalan, nálunk közröhej tárgyát képező, ám valójában agyonverhetetlen, igénytelen, döbbenetesen használható hosszúfülkés-hosszúplatós, négyajtós Truck Roy. 1998-ban módosítják a sebességváltót, és Delphi hengerenkénti befecskendezőt szerelnek a benzinmotorokra. 1999-ben beindul a kombi gyártása is, ám nem túl sok készül belőle. 2002-ben leáll a személyautók, majd pár hónap után a Truckok gyártása is. 1 061 807 darab után befejeződik az utolsó lengyel autó története. 2003-ban egy Polska Fabryka Samochodow nevű cég Poltruck néven újraindítaná a gyártást, de néhány próbadarab után feladják a tervet.
|